Ondrej Kubo a jeho čerešnička na torte pre túto sezónu - Ironman 70.3 Bahrajn

novinka 18.12.2018, zobrazené 650x

O fantastický výsledok sa postaral Ondrej Kubo na uplynulom  Ironman 70.3 Bahrain, kde obsadil vynikajúce 7. miesto. S časom s 3h42min59s sa postaral o najlepší čas histórie spomedzi Slovákov. Aktuálna trať v Bahrajne priala rýchlim časom. Nórsky reperezentant Kristian Blummenfelt, ktorý sa ešte stále venuje hlavne olympijským distanciám, stanovil v Bahrajne nový svetový rekord na tratiach half-ironamana s časom 3h29min04s. Medzi ženami zvíťazila 29-ročná Britka Holly Lawrence.

Viac o pretekoch, plánoch a príprave Ondreja Kuba sa dočítate v rozhovore:

Ako by si opísal prípravu na preteky?

Hlavná príprava prebiehala asi 12 týždňov pred štartom. Treba ale povedať, že na preteky takto neskoro v závere sezóny treba myslieť oveľa skôr. Už počas augusta som zvoľnil v tréningu. Vylúčil som veľké tréningové objemy a naopak som mal viacero intenzívnych pretekov. Samotná špecializovaná príprava teda mala niečo okolo 12 týždňov. V septembri som začal spolupracovať s jedným s najlepších svetových triatlonových trénerov, Ľubošom Bílekom. Ľuboš riadil môj bežecký a cyklistický tréning. V klube sme zase zapracovali na mojej najväčšej slabine, plávaní. Teraz plávam oveľa častejšie a dlhšie. Máme nového plaveckého trénera, Petra Mikoláša, a spolu s Jánom Roziakom ma dokázali opäť posunúť o niečo bližšie k lídrom. Ťažké cyklistické tréningy som absolvoval na cyklotrenažéri. Tie najdlhšie mali aj 3 hodiny. Počasie nebolo až tak zlé a behať sa dalo takmer stále vonku. Ľubošov plán je veľmi systematický. Každý týždeň som cítil ako sa stupňuje intenzita k regeneračnému mikrocyklu a neskôr až k samotnému ladeniu na deň D.

Kedy si pricestoval do Bahrajnu ?

Do Bahrajnu sme prileteli vo štvrtok nadránom. Cestoval som spolu s Petrom Králikom, ktorý mal aj súťažiť, avšak zranenie chrbta mu nedovoľovalo nastúpiť na štart. Týmto by som mu chcel veľmi poďakovať za vynikajúce podmienky, ktoré mi vytvoril cestou tam, počas závodu, ako aj po závode. Myslím si, že bez neho by bola moja účasť na pretekoch veľmi nepravdepodobná. Vo štvrtok potom nasledoval Pro brífing a ľahký cyklistický tréning. Piatok to bolo ranné plávanie a poobedný beh. Zvyšok dňa som sa vždy snažil oddychovať a pripravovať na štart.

Ako prebiehali samotné preteky?

Štart bol veľmi skoro. Pro kategória štartovala už 6:20. To znamenalo nastaviť budík na 4:00, rýchle raňajky a príchod do depa 5:00 ráno. Už len nachystať všetko potrebné a začať sa obliekať do neoprénu.

Štart z vody, zaznie signál a idem na to! Prvých 300-400 m sme boli v jednej skupine, takže som dostal pár kopancov a podarilo sa mi aj vyskúšať slanosť vody. Z vody idem po 23 minútach. Depo hneď pri vode, žiadny dlhý beh medzi disciplínami. Na bicykel nasadám 2 min za lídrom na 14. mieste. Teraz viem, že prichádza môj čas. Zaľahnúť a tlačiť! Po 30 km dobieham stíhací balík asi 5 pretekárov. Tí už sa potom len viezli a nestriedali. Bolo len počuť ako na nich píska rozhodca. Je len škoda, že sa boja udeliť kartu. Ale keď sa za mnou vezie niekto ako Andy Raelert... Som na 5. – 6. mieste. S Trautmanom sa niekoľkokrát snažíme utiecť, no neúspešne. Z cyklistiky idem na 5. mieste po necelých 2 hodinách, avšak balík končí 10. miestom. Beh začínam v skupine a tam sa beží okolo 3:25 min/km. Po asi 4 km keď sa nespomaľovalo som vedel, že to neudržím celých 21 km. Bežím si svoje tempo okolo 3:30-3:35 min/km a ostávam na 6. mieste. Na asi 10. km ma obehne ešte Raelert a už si kontrolujem svoju pozíciu. Beh zvládam za 1 h a 16 min.
            Veľmi nám pomohlo počasie, ktoré bolo naklonené rýchlym časom. Taktiež depo bolo veľmi rýchle. Cyklistika na diaľnici, beh na rovine. Okrem plaveckej časti bolo všetko takmer úplne presné. ale ešte v živote ma nič tak nebolelo. V poslednom kole to bol naozaj boj. Nemal som žiadne zranenie, ale tá únava bola neskutočná. Veľakrát som si počas behu hovoril, že je to o hlave. Musím veriť, mám veľa natrénované a nesmiem to vzdať!

Prekonal výsledok tvoje očakávanie alebo si naopak veril v lepší výkon?

Môj cieľ bol posunúť si osobný rekord. Plavecké testy ukazovali, že som zrýchlil. Watty na bicykli boli tiež veľmi optimistické. Bežecký tréning super. Vedel som, že ak sa nič nestane, osobák prekonám. Avšak v deň D sa môže stať hocičo. Našťastie sa nič také neudialo a všetko išlo ako dobre namazaný stroj. Samotný výsledok veľmi potešil ale taktiež zaviazal do budúcna.

Ako hodnotíš sezónu 2018 ako celok? Čo ťa najviac potešilo?

Bola to moja prvá profi sezóna. Ťažko povedať či bola úplne úspešná. Ja vždy vidím nedostatky. Na domácej pôde som nezískal žiaden titul MS v triatlone. Bol som dvakrát druhý. Bahrajn beriem ako čerešničku na torte. Motiváciu pracovať na sebe.

Aké máš plány na novú sezónu?

Od 1.1. 2019 odchádzam do Čiech na plavecko-bežkárske sústredenie s Bílekom. Jednoznačný cieľ je zlepšovať plávanie. Kalendár ešte nemám, ale rád by som zabojoval o 1. miesto na Czechman a dostal sa na pódium v Ironman 70.3.

Čo by si zaželal našim čitateľom a triatlonistom na Slovensku?

Určite veľa zdravia. Myslím, že to je to najdôležitejšie. Sám som sa o tom tento rok presvedčil. Množstvo úspešných kilometrov v týchto troch krásnych disciplínach, ako aj veľa dobrých priateľov okolo seba, bez ktorých si tento náročný šport ťažko viem predstaviť.

photo credit: Ondrej Kubo