Svetový pohár - Kapské mesto 2019

Novinka 15.02.2019, zobrazené 317x

Počas sústredenia v Kapskom meste sme si strihli ako spestrenie šprint triatlon, ktorý sa tu konal minulý víkend. Štart bol neobvykle skoro už o 9:00, pretože popoludní nasledovali preteky elite kategórie.

Museli sme sa na to pripraviť, a už o 6:00 ráno sme brázdili ulice Kapského mesta na našich motorkách :). Počas tréningu sme si pozreli, kde sa nachádzajú obidve depá, aby sme sa po raňajkách vedeli čo najrýchlejšie zorientovať. Na štarte bolo 30 Slovákov, nakoľko sa tu zišli dva najväčšie triatlonové tímy Slovenska.

Preteky odštartovali v prístave Waterfront s nádhernou scenériou Stolovej hory v pozadí. Cyklistická časť (2 okruhy) prebiehala v mestkej časti Green Point, kde aj bývame. Bežecká trať sa nachádzala v okolí futbalového štadiónu pre 80 000 divákov, kde sa konal aj otvárací zápas futbalových MS v r. 2010. Na štarte preteku sa nakoniec zúčastnilo len kvarteto z nášho teamu: Ivetka, Danka, Patrik a Peťo. Voda v oceáne mala celkom sviežich 14 stupňov, ale inak teplota von dosahovala aj 30 stupňov. Škoda, že age group rozoznávali len 4 kategórie: ženy/muži 19+ a ženy/muži 40+. Inak by sme na pódium mali aj Ivetku a Patrika, ktorý zhodne obsadili 6.miesto. Treba dodať, že Patrik vyplával ako 9. a Danka ako 8., ale počas 300m výbehu sa obaja prepracovali dopredu. Patrik na 6. mieste, respektíve Danka na 3. Ivetka s Peťom vyplávali cca v polovici štartového poľa. Škoda, že Patrikovi v priebehu prvého okruhu začala padať sedlovka, mohlo to byť v cieli ešte radostnejšie. V Dankinom prípade sa vytvorila 4-členná skupina, ktorá približne 1,5 okruhu spolupracovala, ale do 2. depa už pretekárky prišli roztrhané ako gorálky. Danka prišla 2. s 15s stratou, ktorú na behu po 500m zmazala a s 2-minútovým náskokom si prišla pohodlne do cieľa s úsmevom na tvári. Ivetka s Peťom na cyklistickej časti, na to, že majú máličko nabicyklovanéi šli solídne. V T2 (2.depe) sa obaja trochu zdržali. Ivetka nemohla nájsť odkopnutý šilt a Peťo si zas hľadal svoje miesto v depe. Škoda, že na bežeckej časti, už neboli tak mentálne silný. Peťo aj vďaka hladaniu vecí v depe stratil 2-2,5 minúty a na samotnom behu ďalšiu 1,5 min. Ivetka, ktorej bolo už veľmi teplo, už aj pár krát chodila...chýbali jej kilometrovníky, keďže sa tento rok naplno venuje na 100% babičkovským povinnostiam (má dve vnúčatá). Napriek tomu, jej výsledok považujeme ako keby bola na pódiu :).

Danka: "Preteky boli pre nás všetkých naozaj zážitok. Spočiatku som mala mierne obavy z toho ako to zvládnem a tiež aj z plávania v studenej vode. Ešte nikdy som neštartovala v takej veľkej skupine žien, keďže všetky ženy sme štartovali v jednej vlne. Avšak pred štartom som sa začala cítiť bez obáv. Slovenská výprava tvorila dosť veľký počet pretekárov a tak som sa mohla cítiť pomaly ako doma. Po vyplávaní som stretla Radku Suchú, tak som sa potešila, že budem mať známu tvár v balíku. Na bicykli som bola v prvom balíku a musela som robiť čo sa dalo, aby som sa tam udržala. Našťastie, som prišla ako druhá do depa a za krátko som sa prepracovala na 1. miesto. Potom som si už len užívala atmosféru a bežala si svoje tempíčko, aby som sa moc nezničila a mohla na druhý deň pokračovať v sústredení :). Najviac som si užila preteky elitných mužov, ktoré boli doslova "fast and furious" ako ich opísal komentátor pretekov".

Ivetka: "Po 5 rokoch opäť na pretekoch svetového pohára v Kapskom meste . Tentokrát to bolo na poslednú chvíľu, keďže som musela čakať či sa uvoľnia sloty.  Mala som zmiešané pocity , keďže som sa aj tešila aj obávala vzhľadom k malej natrenovanosti, ale nakoniec som bola najšťastnejšia skoro na celom svete, že som preteky absolvovala a aj dokončila. Plávanie bolo v prístave - o modrom moricku sa hovoriť nedalo - krasne tmavé, čierne, “voňavé “- s teplotou cca 14.st. C, ale adrenalín spravil svoje a telo sa s teplotou celkom vyrovnalo. Bicykel bol po rovinke, čo ja môžem , a úplne pre mna najhoršie bol beh, keďže som mala za 2 mesiace nabehaných cca 50 km. Ale nakoniec som to zdolala , bola som neskutočne šťastná a bolo z toho 6 miesto v kategórii age 40+, keďže tu kategóriu "korytnačky" neotvorili.... musím ale povedať, že cely tím a headcouch sa o mna príkladne starali a ďakujem im. Bolo zo skvelé".

Patrik: "Po roku opat zas v krasnom prostredi Cape Townu. Na toto sustredenie som sa tesil uz od vianoc. Krasny 50m bazen pri Atlantickom oceane (daju sa z neho pozorovat velryby), narocna cyklistika v blizkosti mysu Dobrej nadeje, vyborne jedlo!!! Idealne miesto pre “zimne” trenovanie.
Tento rok sme vyrazili o tyzden  skor ako vlani. Nasim cielom bol svetovy pohar v triatlone. Chceli sme sa zucastnit ako divaci - vidiet svetovu triatlonovu spicku -  a zaroven sa zucastnit aj ako pretekari v age group. Uz dopredu sme vedeli, ze to nebude len tak sranda - teplota oceanu pri plavani cca 14 stupnov. Aj ked mate na sebe neopren, nie je to nic prijemne. Ale akonahle som skocil do vody, adrenalin v tele sposobil, ze ziadny chlad alebo zimu som necitil. Plavanie mi ubehlo velmi rychlo a hladko. Ale ked mi headcoach krical, ze vychadzam z vody 9 z cca 110 startujucich, nechcelo sa mi tomu verit. Bike zacal celkom svizne, zhruba 3 km som siel zo zaciatku osamoteny. Ale potom som sa zapojil do rychlej skupiny triatlonistov. Potom sa mi ale povolila sedlovka na biku a bolo zle nedobre. Kazdym hrbolom som sedel nizsie, az pokial som nemal sedlo v najnizsej moznej polohe. Takze rychlejsie skupinky ma len preleteli a do konca biku som si to celkom odtrpel. Beh uz ale bol v pohode, vyborna atmosfera a aj ked nie uplne najrychlejsie tempo mi prinieslo 6. miesto v moje age group kategorii. V kazdom pripade to bol nadherny zazitok a nasledne sledovanie pretekov elitnych kategorii bol bonbonik na torte".

Peťo: "Aj napriek len nedávno začatej príprave a po problémoch s nervom v pravej nohe považujem myšlienku na účasť na triatlone v Cape Town za výbornú vec. V prvom rade atmosféra a charizma prostredia je neopísateľná a bola pre mňa ako sa hovorí čerešnička na torte. Odskúšanie kondície po úvode prípravného obdobia mi dosť nazančilo. Pocitovo sa vo vode cítim istejšie oproti minulému roku aj keď mám ešte ďaleko k mojmu cieľu – zlepšeniu vytrvalosti. S bicyklom som spokojný, čas lepší ako najlepši v minulom roku aj napriek minimu tréningu na biku. Beh mi potvrdil, že sa je kam zlepšovať. Trochu škoda hľadania topánok v T2, kde som stratil v porovnaní s ostatnými 2 minúty, ktoré by ma posunuli o takmer 10 miest vyššie ... No a záverom, myslím, že coachova príprava a rady boli profi. Ďakujem".