Ako chrániť imunitu športovca v prechodnom období

Ako chrániť imunitu športovca v prechodnom období

29.11.2019, zobrazené 884x

Poznáte to. Všade samí smrkajúci a kýchajúci ľudia, či už v MHD, v práci alebo v obchodoch. Práve v tomto období náš imunitný systém dostáva najviac zabrať. Vo vzduchu koluje veľké množstvo vírusových ochorení, ktoré sa vrhajú na náš dýchací systém. Naša imunita dostáva poriadne zabrať. A práve imunita ľudí, ktorí športujú na výkonnostnej a vrcholovej úrovni je obzvlášť náchylná na tieto ochorenia. Pýtate sa prečo? Môže sa zdať, že práve oni by mali byť odolnejší, ale opak je pravdou.

Obranyschopnosť jedinca, ktorý trénuje 5 a viac krát za týždeň je znížená. Práve po tréningu vzniká tzv. imunosupresívne okno, ktoré trvá 3-12 hodín v závislosti od intenzity zaťaženia. Bez dostatočnej regenerácie dochádza k výrazne zníženej imunite športovca.  

Ako však dokážeme našej imunite pomôcť? Poznáme niekoľko klasických spôsobov prevencie a na záver spomenieme niečo aktuálne. Ku „klasike“ na podporu imunity patria: vitamín C (posilňuje najmä vrodenú imunitu a chráni organizmus pred oxidačným stresom), vitamín E (silný antioxidant) a vitamín D (novoobjavený univerzálny imunomodulačný činiteľ v organizme, ktorého prirodzená tvorba je na jeseň a cez zimu znížená v dôsledku nedostatočného príjmu slnečného žiarenia). K ďalším podporným látkam patria minerály a stopové prvky ako napr. zinok (má protivírusový účinok a stimuluje imunitu) či selén (antioxidant).

Ak už predsa len dôjde k akútnej viróze dýchacieho systému, možno použiť prípravky z Echinacey s vysokým obsahom protivírusových a imunostimulačných látok, ktoré majú význam najmä pri zvládnutí akútnych viróz. Ich preventívny účinok pred vznikom nových neskorších ochorení je pomerne slabý.

Okrem spomínaných látok sú veľmi užitočné aj biologicky aktívne polysacharidy, ideálne na prevenciu aj pre boj proti častým ochoreniam respiračnej sústavy. Poznáme ich z rôznych prírodných zdrojov, najmä z húb, a patrí k nim aj prípravok Imunoglukan. Efektívne stimulujú rôzne zložky imunitného systému a pripravujú ho na ďalšie stretnutie s vírusmi a baktériami. Je na každom z nás, či chceme svojej imunite pomôcť a aktívne sa podieľať na príprave pred týmto, pre imunitný systém ťažkým obdobím. 

Imunoglukan je najstarší partner Prestigio Realiz teamu. Už viac ako jedno desaťročie máme tú česť spolupracovať s partnerom, ktorý prináša len a len zdravie. Sme radi, že našim triatlonistom môžeme pomáhať týmto významným produktom, ktorého nikdy nie je dosť. Imunoglukan ponúkame malým aj veľkým členom nášho tímu a úplne všetci si ho pochvaľujú a veľmi nám pomáha pri náročných tréningových dávkach. Za toto všetko ďakujeme!

 

 

Plavecké tréningy

Plavecké tréningy

Staň sa triatlonistom

Staň sa triatlonistom

Tímový spot

Staň sa fanúšikom

Partneri

pridajte sa k nám
Tučková 9 821 05 Bratislava IČO: 42179203 DIČ: 2034470306