Ako vyzerá aktuálny tréning najlepších triatlonistiek na Slovensku?

Ako vyzerá aktuálny tréning najlepších triatlonistiek na Slovensku?

Novinka 08.04.2020, zobrazené 1208x

Ako zvládajú najlepšie slovenské triatlonistku aktuálnu situáciu, kde momentálne trénujú a ako zmenili svoju prípravu? 

Viac v rozhovore

 

Romana Gajdošová     

"Ja som napríklad začala viac cvičiť jogu, učím sa stojky na rukách a predlaktiach..."

Prípravu som musela prispôsobiť aktuálnym podmienkam...takže bez plávania a taktiež vývoju sezóny, alebo skôr nesezóny :D, keďže najbližšie preteky budú v júli nemá zmysel pučiť sa pri vysokých intenzitách a "búšiť", ako keby som mala pretekať už za mesiac. Tréning je viac zameraný na objem a rozvoj pásma aeróbneho pásma. Taktiež do tréningu zaraďujem viac posilky, ale nie s veľkými váhami (k tomu ani nemám prístup), skôr core cvičenia, DNS, cviky s vlastnou váhou alebo jednoručkami a fitloptou.   Pozitívom v tomto čase je, že sa môžete venovať slabinám, na ktoré by v normálnom režime nebol čas. Nemusíme sa v tréningu nikam ponáhľať a môžeme skúšať nové veci. V klasickej príprave nie je veľa priestoru pre bežeckú techniku, technické cyklistické zručnosti alebo špeciálne posilňovanie na vyrovnanie svalových disbalancií. Ja som napríklad začala viac cvičiť jogu, učím sa stojky na rukách a predlaktiach a zaradila som zhyby na hrazde. Sú to pre mňa výzvy a to nás poháňa dopredu. 

Momentálne trávim čas doma na Slovensku a užívam si rodinu, trénujem so sestrami a snažím sa vymyslieť výzvy, do ktorých sa môžeme zapojiť spoločne. Mám čas pomôcť na záhrade a zobrať psa na vychádzku :).

Všetky tieto veci beriem ako plusy a je to pre mňa možnosť na chvíľu vystúpiť z “triatlonového expresu“, zvoľniť tempo a oceniť to, čo mám. Všetkým, kto máte možnosť športovať, vybehnúť von do prírody alebo športom stráviť čas s blízkymi by som odporučila, aby ste si tento čas vychutnali a venovali sa veciam, ktoré vám robia radosť. Vymyslite si aj vy nejaké výzvy, niečo nové, čo by ste sa chceli naučiť, ale nebol na to čas alebo odvaha. Snáď vás môj "príhovor" trošku motivoval. Som zvedavá na vaše nápady, tak mi kľudne napíšte :). 

 

Ivana Kuriačková     

" Vychádzať von máme povolené iba na jednu hodinu denne v okruhu jedného kilometra..."

Ahojte triatlonisti a priaznivci triatlonu. Ja sa momentálne nachádzam vo Francúzsku, kde som tento semester študovala a pripravovala sa na preteky. Bohužiaľ namiesto štartu tohtoročnej triatlonovej sezóny sme prinútení zostať doma. Je to naozaj výnimočná situácia a nikto nám nevie presne povedať ako dlho bude trvať. Momentálne sú všetky triatlonové preteky vo svete zrušené do konca júna takže som musela aj ja zmeniť svoje tohtoročné plány a prípravu.

Túto situáciu sa však snažím vnímať pozitívne a voľný čas venujem aktivitám na ktoré bežne veľa času nemám. V prvom rade sa venujem štúdiu už druhej vysokej školy a online formou sa snažím ukončiť tento semester na Univerzite Nice Sophia Antipolis, kde študujem trénerstvo plávania.

Čo sa týka triatlonu snažím sa zostať aktívna ako sa len dá. Vo Francúzsku sú všetky plavárne zatvorené a takisto je aj zákaz chodenia na pláž, čiže ani plávanie v mori nepripadá do úvahy. Pravidlá sú tu dosť prísne vzhľadom na vážnosť situácie. Bicyklovanie vonku je zakázané, čo znamená, že všetky cyklistické tréningy si odmakám doma na trenažéri. Vychádzať von máme povolené iba na jednu hodinu denne v okruhu jedného kilometra a aj to iba so špeciálnym povolením kde máme uvedené bydlisko a čas kedy sa vonku budeme zdržiavať. Túto hodinku využívam na behy kedže doma bežecký pás nemám.  Doma sa venujem aj jóge, strečingu a posilňujem s alternatívnimi pomôckami ako sú spojené kartóny mlieka :). 

Pre nikoho toto nie je ľahká situácia, no myslím si, že treba vo všetkom hľadať nejaké pozítíva a tráviť čas inak ako sme zvyknutí. Všetci triatlonisti sme na tom rovnako a sme v tom spoločne. Nič sa nestane keď sa triatlonový kolotoč nachvíľu zastaví. Momentálne je dôležité dať prioritu ochrane svojho zdravia a taktiež byť ohľaduplní voči ostatným. Prajem Vám veľa zdravia a dúfam, že sa čoskoro vidíme na pretekoch.

 

Zuzana Michaličková     

"Snažím sa teraz pri vyučovaní urobiť všetky povinnosti v škole aspoň na 70%, lebo predtým som na školu vôbec nemala čas..."

„Keďže neviem kedy budem mať najbližšie preteky, tak sa udržiavam v športovej kondícii prostredníctvom iných športov - chodím na túry, korčuľujem in-line , skialp, basketbal... Snažím sa teraz pri online vyučovaní urobiť si všetky povinnosti v škole aspoň na 70%, lebo predtým som na školu vôbec nemala čas.

Poobede alebo cez víkendy si robíme program celá naša rodina podľa toho čo nám vyhovuje, sestra je biatlonistka a druhá basketbalista a brat cyklista takže tá športová aktivita je rôznorodá.... Táto situácia je pre mňa zaujímavá tým, že môžeme všetci súrodenci, ktorí robia odlišné športy konečne spolu trénovať ako to bolo za čias keď sme boli úplne malí... Čo sa týka môjho voľného času, zatiaľ som si nenašla nič iné okrem športu ako napríklad štrikovanie, varenie, čítanie kníh čo by ma bavilo, radšej pôjdem hľadať nové športové výzvy.

 

Photo credit: archív R. Gajdošová, I. Kuriačková, Z. Michaličková

Plavecké tréningy

Plavecké tréningy

Staň sa triatlonistom

Staň sa triatlonistom

Tímový spot

Staň sa fanúšikom

Partneri

pridajte sa k nám
Tučková 9 821 05 Bratislava IČO: 42179203 DIČ: 2034470306