Športovec týždňa (5.diel) - Ajka

Športovec týždňa (5.diel) - Ajka

13.02.2020, zobrazené 567x
Prečo je triatlon taký fenomén? Pri tejto otázke Vás možno napadne viac vecí. Jednou z nich je to, že triatlon môže robiť človek v každom veku. A my tým myslíme naozaj v každom. Dôkazom je aj naša vitálna dáma Ajka, ktorá je v našom klube už neuveriteľných 10 rokov, ale ešte neuveriteľnejší je jej vek 65 rokov. 
Neuveriteľné a zároveň neskutočne obdivuhodné je na tom to, že Ajka na tréningu trénuje bežne s 30-40 rokov mladšími ľuďmi a dokonca ich aj poráža :). 
A nie, nie je to preto, že v mladosti bola aktívna plavkyňa....Preto sme sa rozhodli urobiť toto interview a poukázať na to že triatlon pre nás nie je len o tých najrýchlejších športovcoch, najrýchlejších časoch atď, ale ľudia ako Ajka majú čo povedať a rozhodne môžu mnohých inšpirovať.
 
 
Viac v rozhovore:
 
 
Ako si sa dostala k triatlonu?
"Vždy som rada plávala. Keď som môjmu manželovi naznačila v mojich 55 rokoch, že by som sa chcela v plávaní zlepšiť, dostala som pod stromček plávanie s trénerom. Tréner bol Maroš Horinek, ktorý trénoval triatlonistov. Ja som poriadne ani nevedela, čo to triatlon je:). 
Hneď na začiatku som sa dozvedela, že ani prsia, ktoré som plávala a bola som na ne v celku hrdá, som vlastne nevedela. Individuálne tréningy začali kraulom. Často som mala pocit, že sa skôr topím ako plávam. Bolo to veľmi náročné, bolo to strašné. Ale nevzdala som to. Po niekoľkých náročných týždňoch individuálneho tréningu, som začala trénovať plávanie s triatlonistami. Pred dvomi rokmi mi Maroš navrhol nech skúsim šprint triatlon. Už som ho absolvovala dvakrát a dvakrát som získala 1. miesto v mojej kategórii :). Preteky sú úžasné…"
 
Akému športu si sa venovala v minulosti?
"Ak nepočítam 2 roky basketbalu na základnej škole, tak to bol vždy rekreačný šport: plávanie, bicyklovanie, lyžovanie. Vždy som sa rada hýbala".
 
Koľko času venuješ týždenne tréningu?
"Je to rôzne, cca 5-6 hodín. Ale stále pridávam".
 
Ako si rozumieš so svojimi rovesníkmi? Mnohí z nich už určite riešia skôr zdravotné problémy a pod...
"Som spoločenská a ľudia s ktorými sa stretávam sú veľmi rôznorodí, čo do veku aj zamerania. Mám dlhoročné priateľstvá s rovesníkmi (ktoré si veľmi vážim), ale mám veľa záujmov, ktoré zdieľam s ľuďmi oveľa, oveľa mladšími. Táto pestrosť je pre mňa veľmi dôležitá a veľmi ma obohacuje .
 
Snažíš sa aj zdravšie stravovať?
"Snažím sa jesť vyvážene, ale skôr tak prirodzene, žiadne striktné pravidlá, rada si občas doprajem aj niečo nezdravé".
 
Zúčastňuješ sa aj sústredení a športových akcií?
"Zúčastňujem, a rada by som ešte viac".
 
Aké sú tvoje ciele?
"Niekedy len vstať a ísť behať, alebo udržať tempo s mojimi často o 30 rokov mladšími tímovými spoluplavcami.
Teraz pracujem na zlepšení behu, chcem si zlepšiť čas na 5 km. Rada by som sa v tomto roku zúčastnila niekoľkých bežeckých pretekov a ďalšieho šprint triatlonu".
 
 
Čo Ťa motivuje na sebe neustále pracovať?
"Baví ma posúvať svoje hranice a vidím, že to stále ide, aj keď nie vždy je to ľahké a nie vždy sa mi chce. Ale ten pocit šťastia, keď sa prekonám, za to určite stojí. Takto pravidelne so sebou súťažím už 10 rokov a cítim sa oveľa lepšie psychicky aj fyzicky".
 
Máš nejakú radu pre ľudí, ktorí majú obavy začať so športom v neskoršom veku?
"Počúvajte ľudí, ktorí športujú, nie tých, čo ležia na gauči. Ja sa riadim heslom: Radšej byť posledná medzi dobrými (ale nie vždy som posledná :)), ako prvá medzi slabými. A ak niekto potrebuje radu, môže sa na mňa obrátiť:)".

 

 

„buď alebo“

 

Plávanie alebo beh?
"Plávanie, ale postupne aj beh".
 
More alebo hory?
"Pri mori ležať, do lesa na horskom bicykli".
 
Divadlo alebo kino?
"Divadlo".
 
Abba alebo Karel Gott?
"Abba viac v minulosti, Karel Gott v súčasnosti aj pre jeho ľudskosť".
 
 
Photo credit: Prestigio Realiz team, Ajka Synková

Plavecké tréningy

Plavecké tréningy

Staň sa triatlonistom

Staň sa triatlonistom

Tímový spot

Staň sa fanúšikom

Partneri

pridajte sa k nám
Tučková 9 821 05 Bratislava IČO: 42179203 DIČ: 2034470306