Triatlonistka roka 2017 - Romana Gajdošová

Triatlonistka roka 2017 - Romana Gajdošová

Novinka 13.12.2017, zobrazené 2324x

Prestigio Realiz Team Vám prináša rozhovor s našou najúspešnejšou triatlonistkou Romanou Gajdošovou, ktorá sa včera stala po 4. krát v rade víťazkou ankety Triatlonistka roka 2017. Romana sa ako prvá Slovenska dostala na pretekoch SP do najlepšej desiatky. V rozhovore sa dozviete viac o jej príprave, plánoch a cieľoch do budúcna.

Ako si spokojná s uplynulou sezónou?

Sezóna 2017 pre mňa bola obrovským skokom vo výkonnosti. Mojím cieľom bolo bodovať a umiestňovať sa v top 10 na Európskych pohároch a ku koncu sezóny si vyskúšať 1-2 svetové poháre. Nakoniec z toho boli kvalitné umiestnenia aj na pôde Svetových pohárov :)

Ktoré preteky si absolvovala? Kde sa ti najviac darilo a kde si mala na druhej strane rezervy?

Pretekov bolo veľmi veľa, dohromady som absolvovala 15 triatlonových a jeden akvatlon. Medzi triatlonovými, tri preteky EP (Gran Canaria, Holten, Wuustwezel), štyri preteky SP (Karlove Vary, Sarasota, Tongzeong, Miyazaki), MS a ME do 23 rokov, MSR a preteky Českého pohára.
Najviac sa mi darilo na ME v akvatlone, kde som získala svoju vôbec prvú medailu z medzinárodného podujatia pod hlavičkou ETU, ďalej na EP Holten v Holandsku, kde ma od tretieho miesta delilo pár sekúnd a na Svetovom pohári v Sarasote, kde som skončila vo svetovej konkurencii na 9.mieste.
Rezervy som pocítila najmä na ME do 23 rokov, kde boli moje ambícia oveľa vyššie ako umiestnenie tesne za prvou dvadsiatkou. Bolo to pre mňa také malé prebudenie, že sa mám stále v čom zlepšovať.

Keďže zimná príprava triatlonistov je už v plnom prúde, na čo sa momentálne najviac sústreďuješ a ako ju máš naplánovanú?

V zimnej príprave sa chcem najviac sústrediť na plávanie. To je pre mňa v triatlone veľmi dôležité. Okrem objemu v plávaní je však potrebné aj niečo nabehať a to bude mojou druhou úlohou. Do konca januára budem trénovať na Slovensku a v Čechách a potom mám v pláne sústredenie v teple.

Blížia sa Vianoce, ako bude vyzerať tvoj tréning počas sviatkov?

Počas sviatkov bude obmedzené plávanie, pretože bazény sú zatvorené, preto sa budem snažiť viac behať a ak budú priaznivé snehové podmienky, určite pôjdem na bežky. Dobrým tréningom je však aj trenažér, ktorý aspoň čiastočne nahradí normále cestné bicyklovanie vonku.

Akú formu regenerácie používaš?

Za posledný rok-dva som sa naučila častejšie chodievať na masáže. Snažím sa to dodržiavať a aspoň raz za týždeň absolvovať kvalitnú masáž. V zime potom ešte pridávam saunu, tú však už zriedkavejšie 1-2x za mesiac. V letnom období sa mi zase osvedčila kryokomora, hlavne po náročných tréningoch. Po večeroch sa snažím aspoň o základný strečing, ráno sa potom cítim oveľa lepšie počas náročných tréningových obdobií.

Ako sa zvyšuje tvoj tréningový objem oproti minulému roku? Ktorú disciplínu si trénovala najviac tento rok?

Aj keď som objemovo navýšila všetky disciplíny, stále najviac času venujem plávaniu. Oproti minulému roku som však najviac navýšila kilometráž na bicykli. V ročnom súčte som najazdila o cca 2000km viac ako v roku 2016.

Triatlonu sa venuješ skoro naplno, aké je to skĺbiť šport a školu? Aké máš podmienky na tréning v Brne, kde študuješ?

Dá sa to skĺbiť, ale nedá sa robiť oboje na 100%. Ja mám momentálne prerušené štúdium a v januári ma čakajú bakalárske štátnice. Je to v období kedy nebudem na sústredeniach, preto verím, že sa mi to podarí skĺbiť a všetko zvládnem.
V Brne trénujem v super kolektíve a so super trénermi. Máme k dispozícii bazén, každé ráno okrem nedele a plávame približne 6-10 členná skupina, takže nám tréningy ubiehajú rýchlo a so zábavou. Poobedňajšie tréningy sú tiež organizované spoločne, či už je to beh na dráhe, v lese, alebo cyklistický tréning v lete.

Máš už plán na nasledujúcu sezónu?

Plán na nasledujúcu sezónu mám iba hrubý. Bude sa to meniť podľa mojej aktuálnej formy a pripravenosti. Na začiatok by som chcela absolvovať EP na Kanárskych ostrovoch a potom WTS v Yokohame.

Uvidíme ťa aj na pretekoch na Slovensku?

Ak sa nestane nič nečakané, plánujem na Slovensku odpretekať minimálne jedny M-SR. Majstrovstvá Slovenska v šprinte sa budú premiérovo konať na Domaši a počula som na tieto preteky samé pozitívne odozvy, preto je to pre mňa veľké lákadlo. Koncom apríla sa taktiež koná FTVŠ Super Šprint triatlon, ktorý je do sezóny dobrým rozjazdom a svoju účasť som už prisľúbila :)

Aký je tvoj najväčší sen?

Mojím najväčším snom je pretekať na Olympijských hrách. Nechcem sa ich len zúčastniť a byť do počtu, ale pretekať s tými najlepšími na svete o kvalitné umiestnenie.

Photo credit: archiv Romana Gajdosova

Plavecké tréningy

Plavecké tréningy

Staň sa triatlonistom

Staň sa triatlonistom

Tímový spot

Staň sa fanúšikom

Partneri

pridajte sa k nám
Tučková 9 821 05 Bratislava IČO: 42179203 DIČ: 2034470306