Xterra Hawaj 2019 - WORLD CHAMPIONSHIP

Xterra Hawaj 2019 - WORLD CHAMPIONSHIP

Novinka 22.01.2020, zobrazené 422x

Prinášame rozhovor s Dankou Ignačákovou o jej účasti na MS na Hawaji uverejnený v Turčianskych novinách.

 

Prečo si si vybrala taký náročný šport, ako je triatlon, ktorý pozostáva z plávania, jazdy na bicykli a behu?

So športom som začala ako desaťročná. Vtedy to bolo vodné pólo, ale po piatich rokoch ma to prestalo baviť. Chcela som napodobniť svojho staršieho brata Tomáša, ktorý ma v podstate pritiahol k triatlonu. Najskôr som sa pridala k plavcom a atlétom, lebo v Martine nebol triatlonový klub, ktorý by pracoval aj mládežou, ale potom som spoznala martinských triatlonistov, hlavne Dana Konečného (šéf klubu Turčiansky amatérsky triatlon Martin) a začala som sa tomuto športu venovať. Potom som odišla študovať na vysokú školu do Bratislavy, kde som sa mohla športovo rozvíjať. Som členkou klubu Prestigio Realiz Team a pôsobím v ňom už šesť rokov. Triatlon je náročný šport, ktorý preverí to, aké morálno-vôľové vlastnosti máte. Neraz si treba siahnuť až na dno svojich síl. Žiaľ, niektoré talenty, keď v určitom veku zistia, o čom je vlastne triatlon, čo mu treba obetovať, tak strácajú záujem o tento šport, čo ma mrzí. Napr. hodinu behať na tréningu sa nie každému chce, ale bez poriadnej prípravy sa triatlon robiť nedá.

Ako vyzerá tvoj tréningový týždeň?

Počas neho mám jeden deň voľna, niekedy len pol dňa. Plavecký tréning absolvujem už ráno (od 6. do 7.30 h). V druhej polovici dňa trénujem zvyšné dve triatlonové disciplíny (beh, bicykel), niekedy cvičím v posilňovni, ale, aká bude skladba tréningov, či budú dvoj alebo trojfázové, to záleží na tom, v akej časti sezóny sa nachádzam.

Počas víkendov sa skôr sústreďujem na dlhé behy a odkrútenie väčších vzdialeností na bicykli. Voľného času moc nemám, som dosť vyťažená, nakoľko sa venujem triatlonu nielen ako športovkyňa. V našom klube mám ako trénerka na starosti všetky deti do 15 rokov, ktorých je asi 50. Okrem toho sa starám o cely tím a organizujem sústredenia (päť až šesť ročne). Snažím sa byť v pohode, hlavne zdravá, predchádzať zraneniam, k čomu slúži napr. aj každodenný strečing, či dobrá regenerácia. Raz týždenne absolvujem masáž, chodím tiež do sauny a začala som využívať aj kryokomoru.

Doteraz si sa venovala klasickému triatlonu, ale minulý rok si sa zamerala na horský triatlon. Ktorý je náročnejší?

Horský triatlon – to bola pre mňa veľká výzva. Podľa mňa je náročnejší ako klasický. Hlavne, čo sa týka jazdy na bicykli. Na MTB si nemôžete „oddýchnuť“ v zjazde alebo v pelotóne, musíte dávať pozor a byť sústredený, aby ste na rozbitom teréne nespadli.  

Vrcholom vlaňajšej sezóny boli pre teba majstrovstvá sveta v horskom triatlone. 

Prvý pokus vybojovať si účasť mi nevyšiel. Na ME v českých Prachaticiach (bola to skúška ohňom na extrémne ťažkej trati) som obsadila 5. miesto, čo nestačilo na to, aby som sa kvalifikovala, lebo na MS postupovali len traja medailisti. Našťastie, na poslednú chvíľu sa mi podarilo nominovať sa na pretekoch Svetového pohára v nemeckom Zittau, odkiaľ sa kvalifikovali prví dvaja. Skončila som na 2. mieste. Mala som veľkú radosť a potom som sa už začala pripravovať na svetový šampionát.     

Ako si obstála na týchto MS?

Svetový šampionát sa konal 27. októbra 2019 na jednom z Havajských ostrovov (Maui). Vo svojej kategórii 25 až 29 rokov som obsadila 7. miesto, čo považujem za svoj najväčší úspech v športovej kariére. Už len dostať sa na Havaj, to je sen každého triatlonistu. Nášmu šampionátu MS XTERRA hovoria malý Havaj (dva týždne pred našimi pretekmi sa na najväčšom havajskom ostrove Big Island konali MS v klasickom triatlone, čo je tzv. veľký Havaj) a je to kultová záležitosť. Na Havaj som letela s českou výpravou (bolo nás spolu asi 20), mali sme zabezpečené tréningy s jedným profesionálnym triatlonistom z Austrálie, ktorý nás učil, ako máme plávať v oceáne, ako využívať prúdy a vlny, čo nám veľmi pomohlo v prvej disciplíne – plávanie na 1,5 km. Našťastie, počas pretekov bola pokojná hladina, takže to dopadlo dobre a po plaveckom úseku som bola piata spomedzi všetkých žien. Nasledovalo 32 km na horskom bicykli. Jazdili sme dva okruhy po úzkej cestičke, bolo tam dosť stúpaní i klesaní, veľa zákrut. Čiže fakt „makačka“. Po tom všetkom, čo sme mali už v nohách, bolo treba zvládnuť ešte beh na 11,5 km. Zhruba 6 km sme bežali do kopca, čo bolo kruté. Bolo to náročnejšie o to viac, že preteky sa konali vo veľkom teple a vo vysokej vlhkosti. Som veľmi rada, šťastná a spokojná, že som dobehla do cieľa na 7. mieste (výsledný čas v horskom triatlone 3:44:58 h – pozn. red.).

Havaj je kolískou triatlonu, aké mimošportové zážitky si si odtiaľ odniesla?

Keďže na Havaji som bola už deväť dní pred štartom MS, mala som čas okrem pravidelného trénovania si pozrieť aj pekné miesta na ostrove Maui. Dokonca v posledný deň nášho pobytu som si vyskúšala surfovanie. Bolo to super, ale za jedno popoludnie som nemala šancu sa to naučiť. Čo sa týka ďalších pretekov, uvidím, prečo sa rozhodnem Zatiaľ nič konkrétne nemôžem povedať, ešte sa to bude kryštalizovať, ale naďalej sa chcem venovať triatlonu.

Autor: Ľubomír Chochula

Photo credit: Dana Ignačáková

 

Projekt účasť na Xterra Hawaj - MS 2019 bol podporovaný dotáciou mestskej časti Bratislava-Karlova Ves a bola naň poskytnutá mimoriadna dotácia na základe starostky mestskej časti.

Plavecké tréningy

Plavecké tréningy

Staň sa triatlonistom

Staň sa triatlonistom

Tímový spot

Staň sa fanúšikom

Partneri

pridajte sa k nám
Tučková 9 821 05 Bratislava IČO: 42179203 DIČ: 2034470306